Stres na egzaminie

Dla wielu z nas sprawdzanie wiedzy za pomocą egzaminów nie jest najlepszą metodą. Zdarza się, że pomimo tego, iż wiemy naprawdę dużo polegniemy. Może to być wina dziwni skonstruowanych pytań, zbyt rozległej partii materiału czy stresu. Ten ostatni czynnik jest z pewnością najbardzie denerwujący. Wyobraź sobie, że wkładasz w proces nauki mnóstwo czasu, mnóstwo wysiłku, a póżniej na egzaminie dopada Cię tak wielki stres, że cała praca idzie na nic. Przyznasz chyba, że jest to pozbawione sensu. Dlatego warto jest nauczyć się radzenia sobie ze stresem w takich sytuacjach.
Po pierwsze musisz uwierzyć w siebie. Jeżeli przyszedłeś na egzamin nieprzygotowany i się stresujesz to jest to całkiem uzasadnione, bo pewnie nie zdasz. Nie mamy więc o czym rozmawiać. Jeśli jednak wiesz, że uczyłeś się, że dużo umiesz, jednak to stres sprawia, że masz problem z przywołaniem całej wiedzy, to pojawia się problem. Powinieneś bardziej uwierzyć w to, że jesteś w stanie to zdać, bo od tego wszystko się zaczyna. Dobrze jest tez unikać towarzystwa. Oczywiście tylko przed samym egzaminem. Ludzie mają tendencję do panikowania i tylko wzajemnego nakręcania się. Ty tego nie potrzebujesz. Umiesz, co masz umieć. Zdasz, co masz zdać. A ich problemy Ciebie nie dotyczą. Nawet jeśli powtarzają materiał. To bądźmy szczerzy, nic to już ani im, ani Tobie nie da. Idąc na egzamin, masz umieć wszystko na tyle dobrze, by nie musieć tego pięćdziesiąt razy powtarzać jeszcze przed samym wejściem. Wprowadzisz tym tylko napięcie i stres, a od tego powinieneś zdecydowanie uciekać, bo wcale nie pomaga.
A co jeśli już dopadł Cię stres? Cóż, kiedy dostaniesz kartkę z pytaniami, najlepiej nie przeglądaj od razu treści wszystkich zadań. Jeśli znajdziesz już na początku jakieś, którego wiesz, że nie umiesz rozwiązać, automatycznie wpadniesz w panikę. Zaczniesz myśleć, że to trudne, że nie zdasz, że już po Tobie. Nie ważne, że znasz odpowiedź na pozostałe dwadzieścia pytań. Tobie w głowie pozostanie tylko jedno. Dlatego nie przeglądaj ich, bo wtedy mimo, że na reszte zadań odpowiedź znasz, stres który się pojawi może dowieść, że jednak nie. Jeśli jednak już to zrobiłeś, panikujesz i nie wiesz co dalej, pierwsze co musisz zrobić to uspokoić się. Tutaj najbardziej pomaga praca z oddechem. Zamknij oczy, oddychaj powoli, zrelaksuj się. Kiedy pierwsze zdenerwowanie opadnie, będziesz na dobrej drodze.

Comments are closed.