Obce słówka – nie takie straszne

Obce słówka – nie takie straszne

Rozpoczynając naukę języka obcego, często mamy wrażenie, że nie uda nam się opanować wszystkich jego słów i zwrotów. Jak łatwo, bezstresowo i szybko opanować zasób słownictwa języka obcego?

Najważniejszy jest porządek i organizacja. Wszystkie notatki i konspekty zawierające słowa, których chcemy się nauczyć, powinny być przygotowane w sposób schludny. Jest to szczególne ważne dla osób, które są wzrokowcami. Nasze notatki powinny wyglądać w taki sposób, żeby jeden rzut oka wystarczył do zapamiętania tego, co się na nich znajduje. Oczywiście, samo czytanie notatek nie wystarczy. Każde słówko, którego chcemy się nauczyć, istnieje w pewnych kontekstach znaczeniowych. Dlatego najlepszą techniką nauki jest powtarzanie słów, a następne poprawne umieszczenie ich we właściwych kontekstach. W ten sposób nie tylko szybko opanujemy znaczenie obcych słów, ale również z coraz większą łatwością będziemy posługiwali się językiem. Nasza wiedza musi być więc wzbogacana przez praktykę. Im częściej będziemy używać rozmaitych słów, tym nasza znajomość obcego języka będzie większa.

Szkolne nauczanie zawsze będzie niewystarczające, więc po powrocie z zajęć koniecznie trzeba powtórzyć i wzbogacić materiał, który poznaliśmy na zajęciach. Samodoskonalenie jest bowiem podstawą sukcesu szczególnie w nauce obcej mowy. Języki obce są przecież wymagające i złożone na różnych swych poziomach, dlatego chcąc je opanować, powinniśmy jak najczęściej się nimi posługiwać. Tylko takie podejście zapewni nam upragniony sukces.

Comments are closed.